Eksperci o gospodarce niskoemisyjnej na pograniczu polsko-czeskim
W dniu 2 czerwca w Hotelu Mercure w Cieszynie, odbył się pierwszy „Panel Konferencyjny” poświęcony zarządzaniu energią i gospodarce niskoemisyjnej na pograniczu polsko-czeskim. Działanie odbywało się w ramach projektu pt. „Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjną na pograniczu”, realizowanego przez Uniwersytet Techniczny w Ostravie, Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz organizację pozarządową TRIANON z Czeskiego Cieszyna.
Panel rozpoczęli gospodarze spotkania: dr Joanna Kurowska-Pysz – która przybliżyła licznie przybyłym uczestnikom główne założenia realizowanego projektu, doc. dr inż. Bohumil Horák – Koordynator Projektu, Viliam Šuňal oraz dr inż. Łukasz Wróblewski, który pełnił funkcję moderatora panelu.
Pierwszy referat pt. „Gospodarka niskoemisyjna z perspektywy trendów technologicznych” wygłosił Pan dr inż. Grzegorz Kunikowski, Prodziekan ds. Studenckich i Ogólnych Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Kolejny referat pt. „Zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą zrównoważonego regionu przemysłowego na pograniczu polsko-czeskim” zaprezentował Doc. dr inż. Bohumil Horák, Koordynator Projektu (Wydział Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Ostravie).
Następnie Pan prezes Viliam Šuňal (TRIANON) przybliżył zgromadzonym problematykę segregacji odpadów i recyklingu w aspekcie rozwoju ekonomii społecznej.
Bardzo interesujący referat wygłosił również Pan dr inż. Damian Hernik, Prezes Zarządu Energetyki Cieszyńskiej Sp. z o. o w Cieszynie, który przybliżył zgromadzonym działalność proekologiczną Energetyki Cieszyńskiej.
W trakcie trwania Panelu Konferencyjnego swoje referaty wygłosili również studenci.
Na zakończenie moderator – dr inż. Łukasz Wróblewski otworzył dyskusję, w trakcie której swoimi uwagami, sugestiami podzielić się mogli wszyscy uczestnicy spotkania. Kończąc doktor Wróblewski przypomniał że Panel Konferencyjny realizowany jest w ramach Projektu „Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjna na pograniczu”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Podziękował również prelegentom, wszystkim uczestnikom panelu, a także Pani tłumaczce Joannie Kurek. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek, w trakcie którego prowadzono ożywioną dyskusję na temat wygłoszonych referatów oraz poruszanej problematyki.