Uczniowie oraz studenci uczestnikami„I Letniej Szkoły w Ostravie”
W dniach 17-21 lipca 2017 roku na Uniwersytecie Technicznym w Ostravie miała miejsce
„I Letnia Szkoła”. Uczestniczyli w niej zarówno studenci, jak i uczniowie szkół średnich zainteresowani zarządzaniem energią oraz ograniczaniem niskiej emisji na pograniczu polsko-czeskim.
Pierwszego dnia uczestnicy zapoznani zostali z „Regulaminem Letniej Szkoły”, polscy uczestnicy zakwaterowani zostali również w Ostravie – Poruba w pobliżu Uniwersytetu Technicznego. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do czeskiego Rożnowa gdzie uczestniczyli w wykładzie „Systemy fotowoltaiczne”, który wygłoszony został przez praktyka – Pana mgra inż. Bařinka.
Po obiedzie studenci oraz uczniowie, odwiedzili fabrykę paneli solarnych, ogniw fotowoltaicznych w Rożnowie.
Pod koniec pierwszego dnia uczestnicy udali się do Czeskiego Cieszyna, gdzie w organizacji TRIANON zapoznani zostali z procesem segregacji, separacji odpadów elektrycznych, wypełnili również krótki test podsumowujący zdobytą pierwszego dnia wiedzę.
Drugi dzień Letniej Szkoły poświęcony został pompom ciepła. Uczestnicy wysłuchali wykładu profesora Vrteka z Uniwersytetu Technicznego w Ostravie. Następnie w czeskich Bolaticach odwiedzili fabrykę pomp ciepła. Na zakończenie drugiego dnia Letniej Szkoły zwiedzili instalację pomp ciepła znajdującą się na Uniwersytecie Technicznym w Ostravie.
Trzeci dzień poświęcony został przemysłowi motoryzacyjnemu. Uczestnicy Letniej Szkoły zwiedzili m.in. Muzeum Tatry w czeskiej Koprzywnicy.
W czwartek 20 lipca studenci oraz uczniowie wysłuchali wykładu doktora Minaříka dotyczącego technologii wodorowych. Następnie wzięli udział w wizycie studyjnej w Centrum ENET w Vitkovicach gdzie wzięli udział w dyskusji dotyczącej możliwości zastosowania technologii wodorowych. W ostatnim dniu Letniej Szkoły uczestnicy wysłuchali wykładu mgra inż. Burkoviča dotyczącego elektromobilności oraz profesora Horáka, który mówił m.in. o historii samochodów elektrycznych.
Po krótkiej przerwie śniadaniowej każdy z uczniów oraz studentów zaprezentował opracowany w czasie Letniej Szkoły temat związany z gospodarką niskoemisyjną na pograniczu polsko-czeskim. Na zakończenie kursanci wzięli udział w prezentacji samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Zwiedzili laboratorium Uniwersytetu Technicznego w Ostravie, w którym testowane są samochody elektryczne, wręczone zostały również certyfikaty potwierdzające udział w Letniej Szkole.