II Panel konferencyjny poświęcony gospodarce niskoemisyjnej na pograniczu polsko-czeskim za nami
W dniu 18 maja w siedzibie Wydziału Zamiejscowego Akademii WSB w Cieszynie, odbył się drugi „Panel konferencyjny” poświęcony zarządzaniu energią i gospodarce niskoemisyjnej na pograniczu polsko-czeskim. Działanie odbywało się w ramach projektu pt. „Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjną na pograniczu”, realizowanego przez Uniwersytet Techniczny w Ostravie, Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Akademii WSB oraz organizację pozarządową TRIANON z Czeskiego Cieszyna.
Panel rozpoczęli gospodarze spotkania: dr inż. Łukasz Wróblewski – Kierownik Katedry Zarządzania i inżynierii produkcji, który pełnił funkcję moderatora panelu, dr Joanna Kurowska-Pysz – która przybliżyła licznie przybyłym uczestnikom główne założenia realizowanego projektu oraz doc. dr inż. Bohumil Horák – Koordynator Projektu. Pan Viliam Šuňal przybliżył dodatkowo zgromadzonym problematykę segregacji odpadów i recyklingu w aspekcie rozwoju ekonomii społecznej.
Pierwszy referat pt. „Polityka władz samorządowych w aspekcie gospodarki niskoemisyjnej w obszarach pogranicza” wygłosiła Pani dr inż. Katarzyna Tobór-Osadnik – ekspert Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Kolejny referat pt. „Zielona gospodarka na rzecz zrównoważonego rozwoju – dobre praktyki z pogranicza portugalsko-hiszpańskiego” zaprezentował gość specjalny – doktor Rui Alexandre Castanho z Uniwersytetu w Extremadurze (Hiszpania) oraz Uniwersytetu Evora (Portugalia).
Doc. dr inż. Bohumil Horák, Koordynator Projektu (Wydział Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Ostravie) w bardzo barwny i interesujący sposób omówił „Technologie wodorowe w transporcie niskoemisyjnym”.
Bardzo interesujący referat wygłosił również Pan mgr inż. Jan Haščín, doktorant Uniwersytetu Technicznego w Ostravie, który skupił się na zagadnieniu wykorzystania wodoru do sekwestracji dwutlenku węgla z procesów metalurgicznych.
Na zakończenie moderator – dr inż. Łukasz Wróblewski otworzył dyskusję, w trakcie której swoimi uwagami, sugestiami podzielić się mogli wszyscy uczestnicy spotkania. Kończąc doktor Wróblewski przypomniał że Panel Konferencyjny realizowany jest w ramach Projektu „Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjna na pograniczu”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
Podziękował również prelegentom, wszystkim uczestnikom panelu, a także tłumaczowi – Panu mgr Jiří Rozbroj. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek, w trakcie którego prowadzono ożywioną dyskusję na temat wygłoszonych referatów oraz poruszanej problematyki.
Na prośbę uczestników Panelu na stronie projektu w zakładce „Materiały do pobrania” zamieszczone zostały prezentacje multimedialne do wszystkich wystąpień.