II Transgraniczna Letnia Szkoła Zarządzania „Zarządzanie energią i gospodarka niskoemisyjna na pograniczu polsko-czeskim”
Ponad 500 kilometrów przemierzonych na pograniczu polsko-czeskim, 4 wizyty studyjne, 4 spotkania z praktykami, 3 wykłady, 3 testy sprawdzające wiedzę, 2 filmy instruktażowe, warsztaty edukacyjne oraz 20 wydanych certyfikatów to krótki bilans II Transgranicznej Letniej Szkoły Zarządzania „Zarządzanie energią i gospodarka niskoemisyjna na pograniczu polsko-czeskim” Akademii WSB (Wydział Zamiejscowy w Cieszynie), Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie oraz TRIANON.
W dniach 9-13 lipca 2018 roku w Wydziale Zamiejscowym Akademii WSB w Cieszynie, miała miejsce
II Transgraniczna Letnia Szkoła Zarządzania „Zarządzanie energią i gospodarka niskoemisyjna na pograniczu polsko-czeskim”. Letnia szkoła realizowana była w ramach projektu „Praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjną na pograniczu polsko-czeskim”. Uczestniczyli w niej zarówno studenci, jak i uczniowie szkół średnich zainteresowani zarządzaniem energią oraz ograniczaniem niskiej emisji na pograniczu polsko-czeskim.
Pierwszego dnia studenci oraz uczniowie odwiedzili Energetykę Cieszyńską, która w swoich działaniach kieruje się potrzebami zarówno lokalnej społeczności, jak i ograniczaniem niskiej emisji na pograniczu polsko-czeskim. Uczestnicy mieli szansę poznać zakład „od środka”- zobaczyć jak w sposób „tradycyjny” (z węgla) produkuje się energię cieplną oraz prąd.
Po obiedzie uczniowie oraz studenci wysłuchali interesującego wykładu pt. „Technologie wodorowe w transporcie niskoemisyjnym” Doc. Ing.Bohumila Horáka, Ph.D. z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.
Drugiego dnia uczestnicy Letniej szkoły odwiedzili Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) oraz Park Wodny w Tychach. Uczestników powitał Pan Zbigniew Gieleciak – Prezes Zarządu RCGW, który swoim interesującym wykładem przybliżył uczestnikom zasady wytwarzania biogazu z odpadów ściekowych.
Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz Wodny Park Tychy to doskonały przykład efektywnego zarządzania energią – połączenia ograniczenia niskiej emisji z biznesem przynoszącym zysk. To absolutnie unikalny w skali Polski system zasilania w energię elektryczną i ciepło. Na potrzeby aquaparku zbudowany został nowatorski gazociąg o długości ponad 6 kilometrów, który dostarcza z RCGW do Wodnego Parku Tychy biogaz będący własnym, odnawialnym źródłem energii elektrycznej i ciepła dla parku.
Trzeciego dnia uczniowie oraz studenci kierunków technicznych odwiedzili „Serce Góry Żar” czyli Elektrownię wodną Porąbka-Żar. Jest to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce i jedyna w kraju elektrownia podziemna. Jej pompy oraz turbiny pracują w olbrzymiej hali umiejscowionej wewnątrz góry – od powierzchni ziemi dzieli ją blisko 200 metrów litej skały. Uczestników powitał Pan Sławomir Hałat – Kierownik Wydziału Ruchu, który zaprosił wszystkich do obejrzenia filmu nt. wytwarzania czystej energii wodnej.
Najważniejszym punktem programu było jednak zejście do podziemnej hali, w której umiejscowione są pompy i turbiny elektrowni a następnie wyjazd na szczyt góry Żar (761 m.n.p.m) gdzie znajduje się całkowicie sztuczny zbiornik o objętości 2,3 mln m3.
Czwarty dzień II Transgranicznej Letniej Szkoły Zarządzania „Zarządzanie energią i gospodarka niskoemisyjna na pograniczu polsko-czeskim” upłynął uczestnikom w Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej EKOTERM w Żywcu. Uczniów i studentów powitał Pan Jacek Spyrka – Prezes Zarządu oraz dr Joanna Kurowska-Pysz – Przewodnicząca Rady Nadzorczej EKOTERM. Uczestnicy zwiedzając Zakład mogli z bliska przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom technicznym służącym ograniczaniu m.in. emisji CO2 w mieście Żywiec, który z racji swojego usytuowania (Kotlina Żywiecka) boryka się z problemem smogu. Prezes J. Spyrka w trakcie swojego interesującego wykładu zwrócił m.in. uwagę na zrealizowane w EKOTERMIE inwestycje proekologiczne, z kolei dr J. Kurowska-Pysz omówiła źródła finansowania inwestycji, których głównym celem jest ograniczanie niskiej emisji.
Na zakończenie korzystając z zaproszenia Burmistrza Miasta Żywca – Pana Antoniego Szlagora uczestnicy zwiedzili Stary Zamek – Muzeum Miejskie w Żywcu.
Piątego dnia Pani dr inż. Katarzyna Tobór-Osadnik wygłosiła wykład dotyczący źródeł pozyskiwania czystej energii. Przybliżyła również uczestnikom możliwości zastosowania czystych technologii, a także skupiła się na wyzwaniach, które stoją przed energetyką na pograniczu polsko-czeskim. Wykład a następnie ćwiczenia oraz warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników, którzy w przyszłości zapewne będą musieli zmierzyć się ze znaczną częścią zarysowanych w trakcie wykładu problemów.
Kończąc II Transgraniczną Letnią Szkołę Zarządzania „Zarządzanie energią i gospodarka niskoemisyjna na pograniczu polsko-czeskim”, Pan dr inż. Łukasz Wróblewski oraz Pan Doc. Ing. Bohumil Horák – koordynatorzy projektu, podziękowali wszystkim uczestnikom Letniej Szkoły. Każdy z uczestników otrzymał również certyfikat potwierdzający udział w Letniej szkole oraz nabytą wiedzę.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.